fbpx
Kategorie
Uncategorized

Co jeść, żeby mieć więcej energii?

Przewlekłe zmęczenie to powszechny problem w dzisiejszych czasach. Brak energii na wykonywanie codziennych obowiązków może skutkować spadkiem efektywności i motywacji do działania. Choć przyczyną może być niedospanie, przemęczenie lub różne choroby, często problem tkwi w nieprawidłowej diecie. Złe nawyki żywieniowe lub brak odpowiednich składników w posiłkach to szybka droga do częstych spadków energii. A zatem jak poprawić swoją dietę i co jeść, żeby mieć więcej energii?

Skąd się bierze spadek energii?

Przyczyny spadku energii mogą być różnorodne. Podstawową jest oczywiście brak snu, który powoduje osłabienie, obniżenie koncentracji i gorsze funkcjonowanie układu odpornościowego, ale też skłania nas ku sięganiu po energetyki czy kofeinę, które pomagają jedynie doraźnie. Do głównych czynników wpływających na zmęczenie jest też nieprawidłowe odżywianie się. Spożywanie niezdrowych posiłków, które są bogate w cukry proste, tłuszcze nasycone i przetworzone produkty spożywcze, może prowadzić do gwałtownych wzlotów i upadków poziomu energii. Ponadto niedobór niektórych składników odżywczych, takich jak żelazo czy witamina B12, może również przyczyniać się do uczucia zmęczenia i apatii.

Jeżeli mimo zdrowych nawyków żywieniowych i spania wystarczającej liczby godzin odczuwamy przewlekłe zmęczenie, warto udać się do lekarza i wykonać badania krwi, problem może bowiem tkwić m.in. w niedoczynności tarczycy, cukrzycy czy chorobie Hashimoto, ale też niedoborze kwasu foliowego, witaminy C lub magnezu.

Dieta dająca energię – jak jeść?

Aby zwiększyć poziom energii, warto zwrócić uwagę na jakość spożywanych posiłków oraz ich składniki odżywcze.

  1. Zbilansowane, regularne posiłki – na tym powinna przede wszystkim opierać się dieta dodająca energii. Staraj się spożywać regularne posiłki, które zawierają odpowiednią kombinację białka, węglowodanów złożonych i zdrowych tłuszczów. Takie posiłki pomagają utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i zapewniają długotrwałą energię, nie pozwalając na gwałtowne zmiany stężenia insuliny we krwi.
  2. Ograniczenie słodkich przekąsek – wysokoglikemiczne przekąski, która mają wysoką zawartość cukru, prowadzą do nagłych wzrostów poziomu cukru we krwi, a następnie jego gwałtownego spadku wiążącego się z niskim poziomem energii.
  3. Unikanie przetworzonych produktów – ogranicz spożycie przetworzonych produktów spożywczych, które są często bogate w sztuczne dodatki, cukry i tłuszcze nasycone. Zamiast tego postaw na świeże, naturalne produkty.
  4. Dużo warzyw i owoców – warzywa i owoce są pełne składników mineralnych, takich jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zwiększeniu poziomu energii i wpływają pozytywnie na nasze zdrowie ogólne.
  5. Zdrowe źródła białka – włącz do swojej diety zdrowe źródła białka, takie jak drób, ryby, jaja, tofu czy rośliny strączkowe. Białko jest niezbędne do budowy i naprawy tkanek oraz utrzymania energii.
  6. Kompleksowe węglowodany – wybieraj węglowodany złożone, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, płatki owsiane, bogate w błonnik warzywa korzeniowe i strączkowe. Są one trawione wolniej, stopniowo uwalniając glukozę do krwi, co dodaje energii na dłużej.

Produkty podnoszące poziom energii

Istnieje wiele produktów spożywczych, które są znane ze swoich właściwości podnoszących poziom energii. Oto kilka z nich:

  • orzechy – takie jak migdały, orzechy włoskie i nerkowca, ale też masło orzechowe, są bogate w zdrowe tłuszcze, białko i błonnik, który pobudza metabolizm. Stanowią one świetny przekaźnik energii, dodatkowo przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mózgu i poprawiają pamięć.
  • awokado – jest doskonałym źródłem witamin, błonnika i potasu oraz zdrowych tłuszczy, a jego regularne spożywanie ma działanie pobudzające i przy okazji oczyszczające organizm.
  • owoce cytrusowe – cytrusy, takie jak pomarańcze, grejpfruty i cytryny, są bogate w witaminę C i inne składniki odżywcze, a także mają orzeźwiający smak, co w połączeniu pomaga w walce ze zmęczeniem i osłabieniem.
  • yerba mate – ostrokrzew paragwajski, czyli alternatywa dla kawy w postaci herbaty, która pobudza, a jednocześnie pozwala na utrzymanie energii przez dłuższy czas, nie tylko na chwilę.
  • gorzka czekolada – zdrowa przekąska, którą stosują często sportowcy, pomaga bowiem rozwiązać problem braku energii i koncentracji, ale też poprawia nastrój i ma działanie przeciwzapalne. Podobne właściwości ma kakao.
  • sok z buraka – stymuluje organizm do produkowania tlenku azotu, poprawiając w ten sposób pracę układu krążenia i zdolności wysiłkowe.

Prócz odpowiedniej diety oraz snu warto zadbać też o aktywność fizyczną, która pobudza krążenie i podnosi poziom endorfin. Jeżeli interesuje Cię zbilansowana dieta, ale nie masz czasu na codzienne przygotowywanie pełnowartościowych posiłków, postaw na dietę pudełkową! To gwarancja świeżych, zdrowych i regularnych dań, które nie tylko pobudzą Twoje kubki smakowe, ale też pomogą Ci zadbać o wysoką energię przez cały dzień. Nasz catering dietetyczny działa w wielu miastach w Polsce, dowozimy m.in.:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button